BM24-30DS/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H124931TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124931CT-ND - Cut Tape (CT)
H124931DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM24-30DS/2-0.35V(53)
Description
CONN SOCKET 30POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 (30 + 2 Power) Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM24-30DS/2-0.35V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
0.8mm
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Number of Positions
32 (30 + 2 Power)
Base Product Number
Pitch
0.014" (0.35mm)