M80-4852005A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Harwin Inc.
In Stock: 24
Datasheet
Parametric Equivalent
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG
Harwin’s Company Overview
M80-4852005A
DigiKey Part Number
M80-4852005A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4852005A
Description
DATAMATE J-TEK DIL FEMALE LARGE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M80-4852005A Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fastening Type
Screw Lock
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
22 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews, Polarizing Key, Potting Wall
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.079" (2.00mm)