M80-4032042
M80-4032042
M80-4032042
DigiKey Part Number
952-M80-4032042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4032042
Description
10+10 POS F DIL SHORT TAIL JKSCR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.204" (5.17mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Mated Stacking Heights
7.3mm, 7.55mm
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
3.3A per Contact
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)