M80-4000000F2-08-PF5-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-4000000F2-08-PF5-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4000000F2-08-PF5-00-000
Description
8 POS. FEMALE SIL 10AWG CABLE CO
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold 10 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-4000000F2-08-PF5-00-000 Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Screw Lock
Packaging
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
10 AWG
Features
Jackscrews, Polarizing Key
Number of Positions
8
Contact Finish
Gold
Pitch
0.157" (4.00mm)