M80-4000000F2-04-PF1-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-4000000F2-04-PF1-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4000000F2-04-PF1-00-000
Description
4 POS. FEMALE SIL VERTICAL THROU
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.157" (4.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-4000000F2-04-PF1-00-000 Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.205" (5.20mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Contact Type
Female Socket, Power
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Features
Jackscrews, Mounting Flange, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
40A