M225-5202046 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Harwin Inc.
In Stock: 1,028
Datasheet
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
M225-5202046
M225-5202046
Harwin M225 Series Connectors | Digi-Key Daily
M225-5202046
DigiKey Part Number
952-4170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M225-5202046
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Push-In
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Circular
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
118.1µin (3.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Mating Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A