M20-7881042 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Harwin Inc.
In Stock: 556
Datasheet
MFR Recommended
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 307
In Stock: 129
In Stock: 254
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Harwin’s Company Overview
M20-7881042
DigiKey Part Number
M20-7881042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7881042
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB R/A
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M20-7881042 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)