G125-MH21005L2P
DigiKey Part Number
G125-MH21005L2P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH21005L2P
Description
CONN HDR R/A 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH21005L2P Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.189" (4.80mm)
Series
Insulation Height
0.218" (5.55mm)
Packaging
Strip
Male Pin
Contact Finish - Post
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A