G125-MH12605L1P
G125-MH12605L1P
Harwin’s Company Overview
G125-MH12605L1P
DigiKey Part Number
952-2700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH12605L1P
Description
CONN HEADER R/A 26POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH12605L1P Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Packaging
Strip
Features
Board Lock
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V