G125-FV21205L0P
DigiKey Part Number
952-2776-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV21205L0P
Description
CONN RCPT 12POS 0.049 GOLD PCB
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
G125-FV21205L0P Models
Category
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Features
Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)