G125-3040696L4
G125-3040696L4
Harwin’s Company Overview
G125-3040696L4
DigiKey Part Number
952-2756-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-3040696L4
Description
CONN HDR HSG 6POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Rectangular Connectors - Housings Header 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-3040696L4 Models
Category
Row Spacing
0.049" (1.25mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Features
Potting Wall
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.049" (1.25mm)