F1961NB--20C001714U1930
DigiKey Part Number
3147-F1961NB--20C001714U1930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1961NB--20C001714U1930
Description
LED BLUE CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Mounting Type
Packaging
Strip
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
468nm
Color
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.45mm
Lens Size
1.10mm x 0.80mm