B17T2UYUG20D000114U1930
DigiKey Part Number
3147-B17T2UYUG20D000114U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B17T2UYUG20D000114U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B17T2UYUG20D000114U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B17T2UYUG20D000114U1930
Description
LED AMB/YL/GRN DIFFUSED 0805 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber, Yellow-Green 589nm Amber, 571nm Yellow-Green LED Indication - Discrete 2V Amber, 2.1V Yellow-Green 0805 (2012 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Amber, 2.1V Yellow-Green
Mfr
Current - Test
20mA Amber, 20mA Yellow-Green
Series
Viewing Angle
118°, 120°, 120°, 125°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
591nm Amber, 573nm Yellow-Green
Configuration
Independent
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.00mm L x 1.30mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.40mm x 1.30mm