CON-1/120/30
DigiKey Part Number
3766-CON-1/120/30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CON-1/120/30
Description
CONTACTOR 1P 120V 30AW/SHUNT
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 30 A 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Hartland Controls/Littelfuse
Switching Voltage
600VAC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
88 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
20 VAC
Coil Voltage
120VAC