162H24-BULK
DigiKey Part Number
HM4269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
162H24-BULK
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 20VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 1.6A, Series 800mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Hammond Manufacturing
Center Tap
No
Series
Power - Max
20VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
57.15mm L x 47.63mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.52mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Voltage - Isolation
2500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 1.6A, Series 800mA