95C12C4GWT
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
95C12C4GWT
DigiKey Part Number
95C12C4GWT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95C12C4GWT
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
95C12C4GWT Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
12.00mm x 12.00mm
Packaging
Tube
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
260gf
Circuit
SPST-NO
Features
Tactile Feedback
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Type
Plunger for Cap
Switch Travel
0.35mm
Mounting Type
Mechanical Life
500,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
7.30mm