95C12C3T
DigiKey Part Number
95C12C3T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95C12C3T
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
12.00mm x 12.00mm
Packaging
Bag
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.35mm
Mounting Type
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
7.30mm