95C06D4GWT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
APEM Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
E-Switch
APEM Inc.
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
95C06D4GWT
DigiKey Part Number
95C06D4GWT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95C06D4GWT
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.20mm x 6.20mm
Packaging
Tube
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
260gf
Circuit
SPST-NO
Features
Tactile Feedback
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Mechanical Life
500,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
9.50mm