94HBB16RAT
94HBB16RAT
94HBB16RAT
DigiKey Part Number
GH7262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HBB16RAT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
Height Above Board
0.400" (10.16mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.430" (10.92mm)