56SP30-01-2-04S
DigiKey Part Number
56SP30-01-2-04S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
56SP30-01-2-04S
Description
SWITCH ROTARY 4POS 200MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 4 Position DP4T 200mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
56SP30-01-2-04S Models
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
9.53mm
Part Status
Active
Angle of Throw
30°
Number of Positions
4
Contact Material
Brass
Index Stops
Fixed
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Poles per Deck
2
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
DP4T
Features
Shaft and Panel Sealed
Contact Timing
Shorting (MBB)
Depth Behind Panel
9.58mm
Current Rating (Amps)
200mA (AC/DC)