BZV55-C10
DigiKey Part Number
4786-BZV55-C10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZV55-C10CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZV55-C10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-C10
Description
DIODE ZENER 10V 400MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 400 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
400 mW