BZV55-B15
DigiKey Part Number
4786-BZV55-B15TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZV55-B15CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZV55-B15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-B15
Description
DIODE ZENER 15V 400MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW