SD18OB261-050
DigiKey Part Number
4719-SD18OB261-050TR-ND - Tape & Reel (TR)
4719-SD18OB261-050CT-ND - Cut Tape (CT)
4719-SD18OB261-050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Goertek Microelectronics Inc.
Manufacturer Product Number
SD18OB261-050
Description
MIC MEMS DIGITAL -26dB OMNI
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 8 kHz Microphone MEMS (Silicon) 1.62 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-26dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Category
Voltage - Rated
1.8 V
Manufacturer
Goertek Microelectronics Inc.
Voltage Range
1.62 V ~ 3.6 V
Digi-Reel®
Current - Supply
650 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
MEMS (Silicon)
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 8 kHz
Height (Max)
0.043" (1.08mm)