S15OB381-124
DigiKey Part Number
4719-S15OB381-124TR-ND - Tape & Reel (TR)
4719-S15OB381-124CT-ND - Cut Tape (CT)
4719-S15OB381-124DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Goertek Microelectronics Inc.
Manufacturer Product Number
S15OB381-124
Description
MIC MEMS ANALOG -38dB OMNI
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 8 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 1.5 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-38dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Category
S/N Ratio
62.5dB
Manufacturer
Goertek Microelectronics Inc.
Impedance
400 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage Range
1.5 V ~ 3.6 V
Part Status
Active
Current - Supply
150 µA
Type
MEMS (Silicon)
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 8 kHz
Height (Max)
0.039" (1.00mm)