WR9QA2500USB52NMR6B
WR9QA2500USB52NMR6B
WR9QA2500USB52NMR6B
DigiKey Part Number
1939-1837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9QA2500USB52NMR6B
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.2V 13W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.2V 13 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WR9QA2500USB52NMR6B Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.80" L x 1.61" W x 1.24" H (71.0mm x 41.0mm x 31.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, SIQ, UKRSepro
Voltage - Output
5.2V
Standard Number
60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
13 W