PR9KR2160T00-IMR6B
PR9KR2160T00-IMR6B
DigiKey Part Number
1939-PR9KR2160T00-IMR6B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR9KR2160T00-IMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 30V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR9KR2160T00-IMR6B Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Features
Ruggedized, IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.91" L x 2.25" W x 1.54" H (124.8mm x 57.1mm x 39.0mm)
Voltage - Output
30V
Approval Agency
CB, CE, cETLus, EAC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
2.16A
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
65 W