EVC240A050EA13B50003D
EVC240A050EA13B50003D
DigiKey Part Number
1939-EVC240A050EA13B50003D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVC240A050EA13B50003D
Description
EV PLUG TYPE 1, 5M CABLE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.40' (5.00m) Power Cord Adapter Black EV Type 1 To Cable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVC240A050EA13B50003D Models
Category
Wire Gauge
8 AWG, 18 AWG
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Unshielded
Series
Length
16.40' (5.00m)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Voltage Rating
240V
Style
Male Plug to Leads
Current Rating (Amps)
50A
1st Connector
EV Type 1
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C