CAB495RF-0300-A-1
DigiKey Part Number
2073-CAB495RF-0300-A-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB495RF-0300-A-1
Description
COAX CBL SMA TO SMA 11.8"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial SMA to SMA RG-178 11.811" (300.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAB495RF-0300-A-1 Models
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
GCT
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Length
11.811" (300.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-178
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
SMA to SMA
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector
SMA Jack
Frequency - Max
6 GHz
1st Contact Gender
Female
Color
Brown
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Features
IP Rated Unmated
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C