BC070-20-A-1-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC070-20-A-1-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC070-20-A-1-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC070-20-A-1-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC070-20-A-1-L-C
Description
20POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, S
Detailed Description
20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BC070-20-A-1-L-C Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V