BC065-20-A-L-D
DigiKey Part Number
2073-BC065-20-A-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC065-20-A-L-D
Description
20POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, T
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
BC065-20-A-L-D Models
Packaging
Tube
Insulation Height
0.083" (2.10mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.071" (1.80mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V