FSP150-P35-A12
DigiKey Part Number
2967-FSP150-P35-A12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP150-P35-A12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.06" H (127.0mm x 76.2mm x 27.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, CSA, FCC, UL, VCCI
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
8.34 A