FSP090-AAAN3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1,667
Datasheet
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
FSP090-AAAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP090-AAAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP090-AAAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
90 W
Manufacturer
FSP Technology Inc.
No Load Power Consumption
500mW
Series
Polarization
Positive Center
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
89%
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Form
Desktop (Class I)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12mm
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
3.75A