FSP060M-DAA3
DigiKey Part Number
2967-FSP060M-DAA3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP060M-DAA3
Description
AC DC, 24V, 60W MEDICAL ADAPTER,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.08" L x 2.31" W x 1.24" H (129.1mm x 58.6mm x 31.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output (Max)
2.5A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
60 W