FSP030M-DHA
DigiKey Part Number
2967-FSP030M-DHA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP030M-DHA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 30 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Applications
Medical
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 1.26" H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, TUV, VCCI
Current - Output (Max)
2.5A
Standard Number
Power (Watts)
30 W