FK13AEIBI0.032768-T3
DigiKey Part Number
631-FK13AEIBI0.032768-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
631-FK13AEIBI0.032768-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
631-FK13AEIBI0.032768-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK13AEIBI0.032768-T3
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 6PF SMT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 6pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Supplier Device Package
2-SMD (3.2x1.5)
Frequency Tolerance
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Load Capacitance
6pF
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)