FC4STCBMF11.0592
DigiKey Part Number
631-FC4STCBMF11.0592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC4STCBMF11.0592
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.142" (3.60mm)
Frequency Tolerance
±30ppm