FC3BAEBGI40.0-T1
DigiKey Part Number
631-FC3BAEBGI40.0-T1TR-ND - Tape & Reel (TR)
631-FC3BAEBGI40.0-T1CT-ND - Cut Tape (CT)
631-FC3BAEBGI40.0-T1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC3BAEBGI40.0-T1
Description
CRYSTAL 40.000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±20ppm Crystal 12pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Load Capacitance
12pF