E24RG12432LWIM800-C
DigiKey Part Number
2632-E24RG12432LWIM800-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E24RG12432LWIM800-C
Description
2.4" SPI RGB MCU HIGH BRIGHTNESS
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB), SPI 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
Focus LCDs
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H