E24GA-I-CW850-R
DigiKey Part Number
2632-E24GA-I-CW850-RTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E24GA-I-CW850-R
Description
2.4" TFT IPS SUNLIGHT READABLE
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MCU, RGB 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
48.96mm W x 36.72mm H
Manufacturer
Focus LCDs
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
MCU, RGB
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7789V2
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.05mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)