C204A-FTW-LW65
DigiKey Part Number
2632-C204A-FTW-LW65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C204A-FTW-LW65
Description
20X4 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 7 Dots FSTN - Film Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 98.00mm x 60.00mm x 13.50mm
Category
Outline L x W x H
98.00mm x 60.00mm x 13.50mm
Manufacturer
Focus LCDs
Viewing Area
76.00mm L x 25.20mm W
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Voltage - Supply
5V
Part Status
Active
Dot Size
0.60mm W x 0.65mm H
Number of Characters
80.0
Interface
Parallel
Display Format
20 x 4
Controller Type
ST7066U
Character Format
5 x 7 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Text Color
Black
Display Mode
Transflective
Background Color
Gray
Character Size
9.22mm H x 4.84mm W