SPAU-P10R-MS6-F-L-PNLK-PNVBA-M8D
DigiKey Part Number
2171-SPAU-P10R-MS6-F-L-PNLK-PNVBA-M8D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
PRESSURE SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 145.04PSI (1000kPa) Relative Flange 4 mA ~ 20 mA, 0 V ~ 10 V, 1 V ~ 5 V Module
Category
Accuracy
±1.5%
Manufacturer
Festo Corporation
Voltage - Supply
20V ~ 30V
Series
Port Size
Flange
Packaging
Bulk
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Pressure Type
Relative
Maximum Pressure
217.56PSI (1500kPa)
Operating Pressure
145.04PSI (1000kPa)
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Output Type
Analog Current, Analog Voltage, NPN/PNP- NC/NO
Package / Case
Module
Output
4 mA ~ 20 mA, 0 V ~ 10 V, 1 V ~ 5 V