DSNU-63-100-PPV-A
DigiKey Part Number
2171-DSNU-63-100-PPV-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSNU-63-100-PPV-A
Description
ROUND CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Round Cylinder Double Acting 3.937" (100.00mm)
Category
Stroke Length
3.937" (100.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
14.5 ~ 145 PSI (1 ~ 10 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
G3/8
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Shaft Detail
External Thread M16 x 1.5
Construction
Round Cylinder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C