ADVU-16-10-A-P-A
DigiKey Part Number
2171-ADVU-16-10-A-P-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADVU-16-10-A-P-A
Description
COMPACT CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Compact Cylinder Double Acting 0.394" (10.00mm)
Category
Stroke Length
0.394" (10.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
17.4 ~ 145 PSI (1.2 ~ 10 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
M5
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C