ADN-16-10-A-P-A
DigiKey Part Number
2171-ADN-16-10-A-P-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADN-16-10-A-P-A
Description
COMPACT CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Compact Cylinder Double Acting 0.394" (10.00mm)
Category
Stroke Length
0.394" (10.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
14.5 ~ 145 PSI (1 ~ 10 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
M5
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Shaft Detail
External Thread M6
Construction
Compact Cylinder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C