MLP0805-601 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Laird-Signal Integrity Products
In Stock: 0
Datasheet
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 100mOhm
MLP0805-601
DigiKey Part Number
1779-MLP0805-601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP0805-601
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Ferroxcube
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)