FMC2929085-08
DigiKey Part Number
5328-FMC2929085-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC2929085-08
Description
COAX CBL 2.92MM TO 2.92MM 8"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 2.92mm to 2.92mm Hand Formable .086 8.000" (203.20mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fairview Microwave
Length
8.000" (203.20mm)
Packaging
Bag
Cable Type
Hand Formable .086
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
2.92mm to 2.92mm
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
2.92mm Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
40 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Blue
2nd Connector
2.92mm Plug
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C