CRF04-5.08
DigiKey Part Number
5245-CRF04-5.08-ND
Manufacturer
euro-block
Manufacturer Product Number
CRF04-5.08
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle 180° Through Hole
Category
Voltage - IEC
450 V
Manufacturer
euro-block
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bag
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Type
Plug, Female Sockets
Color
Green
Number of Positions
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
4
Contact Mating Finish
Nickel
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Size
M3
Header Orientation
90°, Right Angle
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7mm
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Through Hole
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Current - IEC
17.5A
Insulation Height
0.591" (15.00mm)