16FW006125
DigiKey Part Number
RPC6806-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16FW006125
Description
WASHER FLAT #6 NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
#6 Flat Washer 0.125" (3.18mm) 1/8" Thick Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16FW006125 Models
Category
Thread/Screw/Hole Size
#6
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Inside
0.140" (3.56mm)
Series
Diameter - Outside
0.312" (7.92mm)
Packaging
Bulk
Thickness
0.125" (3.18mm) 1/8"