6A-242WP24-030
DigiKey Part Number
3209-6A-242WP24-030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6A-242WP24-030
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Customer Reference
Detailed Description
24V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
ENG ELECTRIC CO., LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.90" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
AS/NZS, BSMI, CB, CCC, CSA, FCC, IEC, RCM, UKCA, UL
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
24 W