C0584A.38.10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Encore Wire
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Encore Wire
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 0
Image for C0584A.38.10 is not available
C0584A.38.10
DigiKey Part Number
C0584A.38.10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0584A.38.10
Description
MULTI-PAIR 4COND 18AWG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 (2 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair Cable Gray 18 AWG Foil 500.0' (152.4m)
Category
Length
500.0' (152.4m)
Mfr
Jacket Color
Gray
Packaging
Spool
Ratings
ASTM B-33
Part Status
Active
Features
Drain Wire
Cable Type
Voltage
300 V
Number of Conductors
4 (2 Pair Twisted)
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Wire Gauge
Usage
Communication, Control
Conductor Strand
16/30
Jacket (Insulation) Thickness
0.0420" (1.067mm)
Conductor Material
Copper, Annealed Tinned
Conductor Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Material
Shield Material
Flexfoil®
Jacket (Insulation) Diameter
0.380" (9.65mm)
Shield Coverage
100%